Site Haritası
KATEGORİLER
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 26° 18°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret198557
Üyelik Girişi
TAVSİYE ET

NAMAZ SAATLERİ

Kolluk nedir?

ÖZEL KOLLUK-GENEL KOLLUK NEDİR?

3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 1 inci maddesinin 2 nci fıkrasına göre, memleketin genel emniyet ve asayişinden sorumlu olan İçişleri Bakanlığının bu işleri kendi kanunları dairesinde hareket eden Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı (ve icabında diğer zabıta teşkilatı vasıtasıyla ve gerektiğinde  Bakanlar Kurulu Kararı ile ordu kuvvetlerinden istifade) ile yürüteceği belirlenmiştir.

         3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun bu hükmünden yola çıkarak, İçişleri Bakanlığının emniyet ve asayişi sağlamada, yürütme organları olarak öngörülen kolluk kuvvetlerinin; Genel Kolluk (Umumi zabıta) ve Özel Kolluk (Hususi Zabıta) olmak üzere iki kısımdan meydana geldiği görülmektedir.

Genel Kolluk (Umumi zabıta) silahlı bir kuvvet olan (polis) ve (jandarma)dır.

Özel Kolluk (Hususi zabıta) ise, genel kolluk haricinde kalan ve özel kanunlarına göre teşekkül edip muayyen vazifeleri gören zabıta kuvvetleridir. Örneğin; Orman kolluğu, gümrük kolluğu, Ceza ve infaz kurumu görevlileri, Belediye kolluğu vb.(Bkz: 3201 S.K. md.3)

3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 3 üncü maddesinin son fıkrasına göre, Jandarma ve özel kolluk teşkilatı kendi kanunlarına göre Emniyet Genel Müdürlüğü Teşkilatı ise 3210 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu hükümlerine tabidirler.

Kolluk Tanımı

Kamu düzeni ve güvenliğini koruma ve kollama, suç ve suçluları bulmakla görevli, gerektiğinde zor kullanma yetkisine sahip kanunlarla verilen yetkiler içerisinde görev yapan devlet kuruluşlarına kolluk denir.

Kolluk; zorla yaptırma yetkisi olan, gerektiğinde zor kullanarak kamu düzenini, güvenliğini ve esenliğini korumakla görevli silahlı veya silahsız devlet kuvvetidir.

Genel Kolluk:

Genel kolluk; emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan, diğer kanun ve nizamların verdiği görevleri yerine getiren ve silahlı bir kuvvet olan Jandarma ve Polistir.

Jandarma:

Türkiye Cumhuriyeti Jandarması; emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan ve diğer kanun ve nizamların verdiği görevleri yerine getiren silahlı, askeri bir güvenlik ve kolluk kuvvetidir. (JTGYK. 3) Jandarmanın asıl işlevi, suçların işlenmemesi için gerekli önlemleri almaktır. Genel emniyet ve asayiş bu sayede sağlanır. Jandarmanın sorumluluk alanı genelde kırsal bölgeleri, köy ve kasabalarını kapsar.

Jandarma Genel Komutanlığı silahlı kuvvetlerle ilgili görevleri ile eğitim ve öğretim yönünden Genelkurmay Başkanlığı’na bağlıdır. Emniyet ve asayiş işleri ile diğer görev ve hizmetlerin yapılması yönünden İçişleri Baknlığı’na bağlı olup, bu konularla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı hiyerarşisinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile denk bir kuruluş olarak yer alır. İl jandarma komutanlıkları konuşlandırıldıkları ilin emniyet ve asayişinden sorumludur. İlçe jandarma komutanlıkları ilçenin emniyet ve asayişinden sorumludur. Köylerde ise, jandarma karakolları sorumluluklarına verilen bölgenin emniyet ve asayişinden sorumludur. İlçe jandarma komutanlıkları ve bunlara bağlı jandarma karakollarının adli kolluk görevleri de vardır.

Polis:

Polis sorumluluk alanı belediye sınırları içinde kalan alandır. Polis teşkilatının en üst birimi, Emniyet Genel Müdürlüğüdür. Emniyet Genel Müdsürlüğü İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Her ilde bir emniyet müdürlüğü, ilçelerde ilçe emniyet müdürlüğü veya ilçe emniyet amirliği teşkilatlandırılmıştır. Bazı ilçelerde henüz polis teşkilatı kurulmamıştır.

Özel Kolluk:

Devlet ve diğer kamu tüzel kişileri tarafından özel yasaları uyarınca kurularak teşkilatlandırılan, kendi görev alanında güvenliği sağlama amacı olan ve kendikanunlarına göre silah taşıma ve kullanma yetkisine sahip, Jandarma ve Polsi dışındaki kolluk kuvvetleridir.

         Kolluk Çeşitleri:

1.Genel kolluk bünyesinde oluşturulan özel kolluk çeşitleri:

-        J. komando birlikleri

-        J. cezaevi koruma birlikleri

-        J. koruma birlikleri

-        Sınır birlikleri

2. Polis bünyesinde oluşturulan özel kolluk  çeşitleri:

-        Trafik polisi

-        Özel harekat timleri

-        Polis çevik kuvvet birimleri

-        Çarşı ve mahalle bekçileri

3. Devlet ve kamu tüzel kişileri özel kolluk çeşitleri:

-        Sahil Güvenlik Komutanlığı

-        Milli İstihbarat Teşkilatı

-        Askeri inzibat kuruluşları

-        Orman kolluğu

-        Gümrük kolluğu

-        Ceza ve infaz kurum görevlileri

-        Belediye kolluğu

-        Çiftçi malları koruma görevlileri

-        Köy kolluğu (Köy korucusu, Gönüllü korucu, geçici köy korucusu)

Özel güvenlik teşkilatı:

5188 sayılı “Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun” gereğince oluşturulan özel güvenlik teşkilatlarını da bir özel kolluk olarak kabu l etmek gereklidir.Site YönetimiADRES: 
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok. 
Fatih Apt. No: 20/14 


06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE
BAŞ YAZI

FETÖ ÖRGÜTÜNÜN ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUZ.

Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan ve
FETÖ terör örgütünün oganize ve planladığı artık açıkça ortaya çıkmış olan, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.

Devamı için tıklayınız.


admin/kolluk.org

Sitemize gönderilen yayınlar
(E.) J. Tümg. Hüseyin GÜÇLÜ tarafından hazırlanan"Genel Kolluğun Yasal Yetki ve Sorumlulukları" isimli Kitabın pdf formatındaki tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.
Kitabın fihristine ulaşmak için tıklayınız.


Kitabın tüm metnine ulaşmak için tıklayınız.
Özel güvenlik duyuruları

ÖZEL GÜVENLİK TEMEL  EĞİTİMİ SINAV SORULARI:   

65 TEMEL A SINAV SORULARI.pdf65 TEMEL A SINAV SORULARI.pdf

41 YENİLEME A SINAV SORULARI.pdf41 YENİLEME A SINAV SORULARI.pdf

64. TEMEL A BASKI.pdf64. TEMEL A .pdf 

64. TEMEL B BASKI.pdf64. TEMEL B .pdf

ÖZEL GÜVENLİK 
YENİLEME EĞİTİMİ SINAV SORULARI:
     

40. YENİLEME A BASKI.pdf40. YENİLEME A .pdf 

40. YENİLEME B BASIM.pdf40. YENİLEME B .pdf 

web sitesi= http://
www.kolluk.org
Gazete Manşetleri
Yeni eklenenler
YENİ EKLENENLER


1 - Sitemize; "Yargıtay Kararları"Bölümü eklendi.(30.04.2012)


2 - Sitemizin "Örnekler (Yazı ver tutanaklar vb.) bölümünde, polis ve ceza hukuku kısımlarına fezleke örnekleri vb. belgeler eklendi. (30.04.2012)

3 - Bakanlık Genelgeleri, "Örnekler (Yazı, tutanak. vb.) Bölümüne eklendi. (01.05.2012)

4- Yargıtay Ceza karar özetleri (YKD. Şubat 2013) eklendi.(09.07.2013)

www.kolluk.org


 

 

www.kolluk.org
EKLE

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara Ekle

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.84304.8624
Euro5.67785.7005